back to top
0.4 C
Beograd

Kako tražiti povišicu? 7 savjeta

Ako ste se ikada zapitali kako tražiti povišicu od vašeg šefa onda ste na pravom mjestu!

Traženje povišice može biti izazovno i stresno iskustvo za mnoge radnike.Iako je to nešto što je gotovo nužno u profesionalnom životu svakog zaposlenika, mnogi ne znaju kako pravilno pristupiti tom procesu.

Važno je da se pripremite, razumijete svoje mjesto u organizaciji i znate kako izložiti svoje argumente na način koji ne samo da ističe vaš rad, već i pokazuje vaš profesionalizam i razumijevanje situacije u kojoj se nalazite.

Traženje povišice nije samo razgovor o novcu – to je prilika da se pokažete kao vrijedan član tima koji doprinosi uspjehu organizacije.

U nastavku ćemo analizirati nekoliko ključnih koraka kako uspješno tražiti povišicu.

1. Samoprocjena

Prvi korak u procesu traženja povišice je samoprocjena. Prije nego što krenete u razgovor sa svojim nadređenima, morate biti svjesni svog doprinosa organizaciji.

Postavite si pitanje: „Što sam sve postigao/la od posljednje povišice ili tijekom svog rada u ovoj tvrtki?“ Ovo pitanje pomaže u usmjeravanju vaše pažnje na postignuća koja su relevantna za vašu poziciju.

Pokušajte se prisjetiti specifičnih projekata koje ste uspješno završili, problema koje ste riješavali, ili bilo kojih drugih važnih doprinosa koji su imali pozitivan utjecaj na tvrtku.

Kako tražiti povišicu?
Kako tražiti povišicu?

Na primjer, ako ste preuzeli dodatne odgovornosti, uspješno vodili projekte, povećali prodaju, smanjili troškove ili poboljšali efikasnost, to su konkretni pokazatelji vašeg uspjeha.

Neke kompanije koriste kvantitativne pokazatelje za mjerenje uspjeha, pa će vam pomoći ako imate konkretne brojke koje možete predstaviti.

Ako su vaši rezultati mjerljivi, to će biti snažan argument u vašem zahtjevu za povišicu.

Također je važno analizirati svoje vještine i sposobnosti. Ako ste stekli nove vještine, završili dodatne obuke, ili ste se profesionalno razvili na način koji doprinosi vašem timu, to također predstavlja snažan argument za povišicu.

Samoprocjena vam daje jasnu sliku o tome što ste postigli i kako vaše sposobnosti i doprinos odgovaraju trenutačnim ciljevima organizacije.

2. Poznavanje tržišta

Prije nego što započnete razgovor, bitno je istražiti koliko je realno tražiti određeni iznos povišice. To podrazumijeva istraživanje tržišta kako biste znali koje su prosječne plaće za vašu poziciju u industriji u kojoj radite.

Ako vaša plaća znatno zaostaje za prosjekom, bit ćete u boljoj poziciji da argumentirate potrebu za povišicom. Istraživanje tržišta omogućit će vam da postavite realan cilj koji je u skladu s vaša iskustvom i pozicijom.

Postoji nekoliko izvora na internetu koji mogu pomoći u ovoj analizi, uključujući specijalizirane platforme koje objavljuju podatke o plaćama u različitim industrijama.

Na primjer, stranice poput Glassdoor, Payscale i LinkedIn Salary nude uvid u plaće u vašoj industriji, prema kojoj možete usporediti svoju trenutnu plaću s onima drugih u istom sektoru.

Također, razmislite o tome kako vaša tvrtka plaća za iste ili slične pozicije. Ako ste svjesni da vaša organizacija ima tendenciju nuditi niže plaće ili sporije povećava plaće, možda ćete morati prilagoditi svoj zahtjev u skladu s tim, iako i dalje možete istaknuti vlastiti uspjeh i doprinos.

Kako tražiti povišicu?
Kako tražiti povišicu?

3. Odabir pravog trenutka

Trenutak u kojem ćete tražiti povišicu jednako je važan kao i vaše sposobnosti i argumenti. Ne postoji univerzalni odgovor na to kada je najbolje zatražiti povišicu, ali postoje određeni trenuci kada je vjerojatnost uspjeha veća.

Na primjer, traženje povišice nakon što ste uspješno završili važan projekt ili kada ste postigli iznimne rezultate može biti vrlo efektivno.

Ako je vaša tvrtka bila uspješna u poslovanju i financijski je stabilna, to može biti savršen trenutak da zatražite povećanje plaće.

Također, trebate izbjeći traženje povišice u trenucima kada vaša tvrtka prolazi kroz financijske poteškoće, kada je u fazi smanjenja broja zaposlenih, ili kada su se već dogodili značajni troškovi ili gubitci.

U tim situacijama, traženje povišice može biti neprikladno, jer vaši nadređeni mogu smatrati da biste mogli biti svjesni trenutnih izazova u organizaciji.

Ako je vaša tvrtka na početku ili kraju fiskalne godine, ovo je također važan trenutak za razgovor o povišici, jer mnoge tvrtke imaju godišnje proračune koji uključuju odredbu za povišice.

Ako je vaš nadređeni već u procesu planiranja povećanja budžeta za plaće, ovo može biti idealan trenutak za razgovor.

Kako tražiti povišicu?
Kako tražiti povišicu?

4. Priprema za razgovor

Nakon što ste izvršili samoprocjenu i istraživanje tržišta, te nakon što ste odabrali pravilan trenutak, potrebno je pripremiti se za razgovor. Uvijek imajte jasnu predstavu o tome što točno tražite.

Biti konkretan u vezi s iznosom povišice ili postotkom koji želite povećati svoju plaću ključno je kako biste izbjegli nesporazume i pokazali da ste ozbiljni u svom zahtjevu.

Pripremite se i za moguću kontradiktornost ili odbijanje. Važno je da znate kako odgovoriti ako vaš nadređeni odbije vašu povišicu ili vas traži da čekate određeno vrijeme.

Budite spremni na pregovaranje i pokažite spremnost na kompromis. Na primjer, možete predložiti da se vaša povišica razmotri nakon određenog vremena, ako trenutne okolnosti ne omogućuju odmah povećanje plaće.

Osim toga, važno je da razgovor obavite profesionalno, s fokusom na vaše postignuće i doprinos organizaciji.

Pokažite poštovanje prema nadređenima i budite svjesni njihovih vlastitih izazova i ograničenja.

Razgovor ne smije biti emocionalan, već treba biti racionalan, temeljen na činjenicama koje ste prikupili tijekom svoje pripreme.

5. Razmatranje alternativa

Ako vaša povišica nije moguća iz financijskih ili drugih razloga, postoji nekoliko alternativa koje možete razmotriti.

Možda biste mogli zatražiti druge benefite koji mogu poboljšati vašu radnu situaciju, kao što su fleksibilno radno vrijeme, dodatni dani godišnjeg odmora, profesionalni razvoj ili druge nagrade koje tvrtka može ponuditi.

Fleksibilnost u ovom procesu može vam pomoći da postignete pozitivan ishod, čak iako povišica nije moguća odmah.

Ako postoji prostor za daljnje pregovaranje, to može biti znak vaše sposobnosti da ostanete otvoreni za razne opcije koje mogu odgovarati i vama i vašem poslodavcu.

Kako tražiti povišicu?
Kako tražiti povišicu?

6. Profesionalizam i komunikacija

Profesionalnost je ključna u svakom koraku procesa traženja povišice. Budite spremni za razgovor i uvijek komunicirajte jasno, s poštovanjem i bez neprikladnog pritiska.

Ne zaboravite da je razgovor o povišici proces koji također uključuje vaše nadređene, a njihova mišljenja i odluke također igraju značajnu ulogu u ishodu.

Prilikom razgovora, pazite na svoj ton i govor tijela. Ostanite smireni i koncentrirani, izbjegavajte pretjeranu emocionalnost, jer to može stvoriti negativan dojam. Važno je da se osjećate samouvjereno, ali ne i arogantno.

Osim toga, budite spremni saslušati i njihovu stranu i objasniti kako ćete u budućnosti nastaviti doprinositi uspjehu tvrtke.

7. Postavljanje ciljeva i praćenje napretka

Ako vaš zahtjev za povišicu bude odbijen, nemojte se obeshrabriti. U takvim situacijama, zatražite od nadređenih povratne informacije i postavite ciljeve koje biste trebali ispuniti kako biste ostvarili povišicu u budućnosti.

Pratite svoj napredak i redovito se konzultirajte sa svojim nadređenima kako biste osigurali da ste na pravom putu.

Pokažite spremnost na rast i poboljšanje, jer to može stvoriti uvjete za pozitivno razmatranje povišice u budućnosti.

Na taj način ćete ostati motivirani i angažirani, a vaša posvećenost organizaciji bit će prepoznata.

Traženje povišice zahtijeva pažljiv pristup, temeljitu pripremu i sposobnost pregovaranja.

Osim što trebate imati jasne argumente temeljenje na vlastitim postignućima, trebate razumjeti tržište, odabrati pravi trenutak za razgovor i pristupiti tom procesu profesionalno.

Ako budete strpljivi i uporni, te ako zatražite povratne informacije, povećat ćete svoje šanse za uspješan ishod. Na kraju, ne zaboravite da traženje povišice nije samo o novcu – to je i prilika za daljnji razvoj i potvrdu vaših sposobnosti kao vrijednog člana tima.

Preporučujemo da pročitate:

Možda vas zanima

Drugi upravo čitaju