Pripreme za doček Nove 2023 uveliko su počele.
Najčešće pitanje trenutno je gdje ćeš za Novu godinu? Da li je to doček Nove godine u Beogradu ili Dubrovniku, ili čak u nekim europskim gradovima koji se već uveliko pripremaju za novogodišnju noć?
Traženje mjesta za najbolju žurku, zahtjeva gotovo, istraživački i avanturistički duh. Da li ići na već oprobana mjesta gdje se, inače, okupljate sa prijateljima ili se prepustiti nekim novim iskustvima, možda Beograd ili neki drugi grad u regiji, koju donosi najluđa noć.
Za mnoge je doček Nove godine, ne samo vrijeme koje ostaje u prošlosti, već i ulazak u jedan novi period pun novih planova, ciljeva i iskustava.
Veliki je izbor pića, gastro ponuda je puno bogatija, pa se zna malo više konzumirati, možda i pretjerati.
U tom slučaju prvi dan Nove godine ćemo preležati od mamurluka i jedva čekati da prođe. Ipak, ako ste pretjerali, evo šta uraditi da se riješimo marmurluka dan poslije.
Recepti kako ublažiti mamurluk
Kako još uvijek nemamo čarobni napitak kojim bi se mamurluk mogao izliječiti donosimo nekoliko iskušanih recepata za ‘jutro poslije’
Ono što sigurno vrijedi kod ublažavanja mamurluka je teorija ‘bolje spriječiti, nego liječiti’. Naravno, te ne znači da ne pijete u novogodišnjoj noći. Uz razumno uživanje u alkoholu i još neke trikove možete sebi olakšati prvi dan nove godine. Ako vam se ipak omakne, postoje načini za ublažavanje nekih simptoma ove neugodne pojave.
Voda, voda i još malo vode
Osim ako se ne želite ‘zacementirati’, najvažnije je pravilo ne miješati pića, jer kršenje ovog pravila moglo bi vam ublažiti mamurluk. Ne znači to ako pijete rakiju da bi he trebali zalijevati pivom, ali ako uz alkoholno piće koje ste izabrali piti u najluđoj noći pijete i dosta vode, novogodišnje jutro dočekat ćete sretniji.
Ispijanje vode ujutro pomoći će vašem dehidriranom tijelu, ali učinak pijenja vode uz alkohol je daleko veći, jer osim što trenutno nadoknađuje izgubljenu tekućinu, voda usporava apsorpciju alkohola i time smanjuje njegovu koncentraciju u krvi.
Dobar savjet je da prije lijeganja u krevet popijete još vode, a pobrinite se i da vas voda ujutro dočeka uz krevet.
Vitamini
Neki preporučuju da osim vode pijete i voćni sok, i to onaj koji ćete iscijediti sami, bez dodavanja šećera. Zanimljivo, jedna je studija kineskih naučnika, u kojoj su ispitali 57 pića, u rasponu od biljnih pa do gaziranih, pokazala kako je po pitanju mamurluka najbolje jedno gazirano piće od limuna i limete, s dodatkom šećera. Neki se zaklinju i u sok od rajčice, a za pravo im daju i znanstvenici.
Masna hrana
Mnogi spas od mamurluka traže u težoj, masnoj hrani koja bi, kako se vjeruje, trebala upiti alkohol i ublažiti simptome, ali alkohol koji vam uzrokuje mamurluk već se apsorbirao u vašu krv i masna hrana u želucu neće ga povući nazad. Ipak, masni zalogaji mogu biti korisni kod mamurluka, ali samo ako ih tamamite paralelno s alkoholom kojemu će, baš kao i voda, usporiti apsorpciju. Konzumacija hrane dok pijete smanjuje koncentraciju alkohola u krvi za oko trećinu.
Grickajte krekere
Prva pomoć kod crijevnih viroza, kada ništa od hrane ne možete zadržati u sebi, pomoći će i ako ste zbog pretjerivanja s alkoholom punili wc školjku kroz usta. Neće vam možda smanjiti mučninu, ali će povisiti nisku razinu šećera u krvi, zbog koje se osjećate razdražljivo i umorno. U normalnim okolnostima, razinu šećera u krvi regulirat će vaša jetra proizvodnjom glukoze iz pohranjenih ugljikohidrata, no jetra vam radi punom parom na razgradnji alkohola i nije u mogućnosti proizvoditi i glukozu.
Šta pijete je važno
Razvoju mamurluka pogoduju tzv. kongeneri, kemijski spojevi koje najjednostavnije opisujemo kao sve ono u alkoholnim pićima što nisu alkohol i voda. Veća je razina kongenera u tamnijim pićima poput burbona, brendija ili crnog vina pa je za prevenciju mamurluka pametnije piti pića poput votke, gina ili čišćih varijanti ruma ili tekile. Sad znate za ubuduće, kada partijate po beogradskim splavovima ili klubovima …
Cigarete i alkohol
Ispijanje alkohola i pušenje idu jedno s drugim pa nije rijetkost da se cigareta dogodi i pripitim zakletim nepušačima. No postoji itekako dobar razlog da kombiniranje ovih nezdravih navika svedete na najmanju moguću mjeru. Alkohol i nikotin nisu najbolji prijatelji vašeg sna što će mamurluk učiniti još nepodnošljivijim. – (Doček Nove)
Klin se klinom ipak ne izbija
Prokušana metoda ‘klin se klinom izbija’ doista djeluje, ali nije preporučljiva jer je djelovanje kratkog vijeka i ne rješava mamurluk dan poslije, već ga samo odgađa. – (Doček Nove)
Problemi s mučninom
Pomoć pri smirivanju probave, ublažavanju napetosti i nadutosti i ostalih neugodnosti u želucu potražite u šalici čaja od mente ili kamilice, koji će ubrzati i detoksikacijski proces. – (Doček Nove)
Za probavu i jačanje crijevne flore dobar je i rasol od kiselog kupusa, koji se spominje kao dobar borac protiv mamurluka. Rasol je prava riznica vitamina B, C, E, K i minerala kao što su kalij, kalcij, fosfor, sumpor, željezo, bakar, cink i magnezij. – (Doček Nove)
Kafu radije zamijenite čajem
Kafa nam inače pomaže kod umora i glavobolje, ali kako je uzrok mamurluku dobrim dijelom dehidracija, kofein, koji je kao i alkohol diuretik, nije najbolje rješenje. Čajevi su puno bolje riješenje. – (Doček Nove)
Lijek protiv glavobolje može, ali birajte ga oprezno
Lijekovi za ublažavanje bolova pomoći će vam kod glavobolje, no izbjegavajte one na bazi paracetamola. Stoga radije uzmite aspirin ili ibuprofen, ali i ovdje budite oprezni i uzimajte umjerene doze, jer prevelika količina može uzrokovati nervozu u vašem želucu koji ionako pati zbog mamurluka. – (Doček Nove)